Answers of SBI PO New Pattern Based Questions Exercise 8

English Solution

S1. Ans.(e)
Sol. The given word “physical” is correct.

S2. Ans.(d)
Sol. Comprehensible – is correct word that defines the nature of universe.

We Recommend Testbook APP
100+ Free Mocks For RRB NTPC & Group D Exam Attempt Free Mock Test
100+ Free Mocks for IBPS & SBI Clerk Exam Attempt Free Mock Test
100+ Free Mocks for SSC CGL 2021 Exam Attempt Free Mock Test
100+ Free Mocks for Defence Police SI 2021 Exam Attempt Free Mock Test
100+ Free Mocks for UPSSSC 2021 Exam Attempt Free Mock Test


S3. Ans.(e)
Sol. The given word conceivable is correct. conceivable-capable of being imagined or grasped mentally.

S4. Ans.(a)
Sol. ‘point’ is correct word that fits in the context of the paragraph correctly.

S5. Ans.(e)
Sol. The given word Instant- is correct.

S6. Ans.(b)
Sol. Warranted- justify or necessitate (a course of action). ‘Warranted’ is correct word.

S7. Ans.(a)
Sol. ‘Necessary’ is correct word according the conveyed meaning in the sentence.

S8. Ans.(e)
Sol. The word ‘sublime’ is correct, it means- sublime-of very great excellence or beauty.

S9. Ans.(c)
Sol. Reveal -fits in the context correctly.

S10. Ans.(a)
Sol. Intellect- fits in the context correctly.

S11. Ans.(e)
Sol. Revelation is correct word.

S12. Ans.(d)
Sol. Telescope- is correct word in the given context.

S13. Ans.(b)
Sol. Explain- is correct word.

S14. Ans.(e)
Sol. Pleasure- the given word is correct.

S15. Ans.(d)
Sol. Philosophy is correct word.

Quant Solutions

Solutions
S1. Ans.(d)
Sol. 11 × 90 – 5 × 87 – 5 × 84
= 990- 435 – 420 = 135
S3. Ans.(b)
Sol. Let the original average expenditure be Rs. x
Then,
40(x – 2) – 30x = 40
⇒ 10x = 120 ⇒ x = 12
∴ Original expenditure = 30 × 12 = Rs. 360
S4. Ans.(c)
Sol. Total salary of 75 workers = Rs. 426000
Total salary of 25 workers = Rs. 135000
Total salary of 30 workers = Rs. 171000
∴ Total salary of remaining 20 workers
= 426000 – (135000 + 171000)
= 120000
∴ Mean salary of 20 workers =120000/20 = Rs. 6000.

 

 

 

S7. Ans.(b)
Sol. Total score of 8 subjects = 87 × 8 = 696
Total score of 6 subjects = 85 × 6 = 510
∴ Score of remaining two subjects = 696 – 510 = 186
Now, let the highest and the next highest score are x and x – 2, then
(x) + (x – 2) = 186
⇒ 2x = 188 ⇒ x = 94.
S9. Ans.(e)
Sol. (Virat + Sehwag + Sachin + David + Yuvraj)
Make = 39 × 5 = 195 runs
With respect to scoring runs
Dhoni = Yuvraj + 7
Yuvraj = Virat – 9
Sehwag = Dhoni + Yuvraj
Sehwag + Sachin = 110
⇒ Virat, Dhoni, Yuvraj, Sehwag and Sachin scored
 = 32, 30, 23, 53 and 57 runs respectively.
S10. Ans.(a)
Sol. Suppose the number of candidates passed = x
∴ 39x + 15 (120 – x) = 120 × 35
⇒ 24x = 120 × 35 – 120 × 15
= 120 (35 – 15) = 120 × 20
⇒ x = 100
S12. Ans.(d)
Sol. Present total age of husband and wife
= (23 × 2 + 5 × 2) = 56 years
Present total age of husband, wife and child
= 20 × 3 = 60 years
∴ age of child = (60 – 56) = 4 years
S13. Ans.(b)
Sol. Total marks in 10 papers = 800
Total marks in 8 papers = 648
Total of highest and lowest marks = 152
Lowest marks = 152 – 92 = 60.
S14. Ans.(a)
Sol. Actual weight of all the students
= 36 × 45 – 34 + 32 – 40 + 45
= 1620 + 3 = 1623kg.
Actual average weight = 1623/45 = 36.07 kg

Reasoning Solutions

Solutions(1-5):



S1. Ans.(c)
Sol.

S2. Ans.(c)
Sol.

S3. Ans.(e)
Sol.

S4. Ans.(b)
Sol.

S5. Ans.(b)

Sol.
Solutions(6-10):



S6. Ans.(b)
Sol.

S7. Ans.(d)
Sol.

S8. Ans.(c)
Sol.

S9. Ans.(d)
Sol.

S10. Ans.(a)

Sol.
Solutions(11-15):

S11. Ans.(e)
 

S12. Ans.(b)

S13. Ans.(c)

S14. Ans.(d)

S15. Ans.(d)

Governmentadda Suggests ixambee Courses 
RBI Grade B + NABARD Grade A Course Click Here
FCI AGM Technical Course Click Here
FCI AGM GA Course Click Here


Leave a Reply