# Quant Quiz On Number Series Questions Day 3 Bag

#### Buy Quant & Reasoning Tricks Book – Buy Now

Find the next term in the series.
169, 223, 235, 265, 325, ?
a) 337
b) 355
c) 364
d) 347
e) 375
Solution :B✔️
The next term is obtained by adding the number to the product of its digits.
169 + 54 = 223
223 + 12 = 235
235 + 30 = 265
265 + 60 = 325
325 + 30 = 355

Find the next term in the series.
9, 28, 114, 573, 3442, ?
a) 24214
b) 24203
c) 23923
d) 24218
e) 24099
E✔️
The pattern is as follows:
(9 x 3) + 1 = 28
(28 x 4) + 2 = 114
(114 x 5) + 3 = 573
(573 x 6) + 4 = 3442
(3442 x 7) + 5 = 24099

Find the next term in the series.

15, 14, 26, 74, 288, ?
a) 1515
b) 1468
c) 1450
d) 1502
e) 1424
Solution :E✔️
The pattern is as follows:
(15 x 1) – 1 = 14
(14 x 2) – 2 = 26
(26 x 3) – 4 = 74
(74 x 4) – 8 = 288
(288 x 5) – 16 = 1424

Find the next term in the series.

 We Recommend Testbook APP 100+ Free Mocks For RRB NTPC & Group D Exam Attempt Free Mock Test 100+ Free Mocks for IBPS & SBI Clerk Exam Attempt Free Mock Test 100+ Free Mocks for SSC CGL 2021 Exam Attempt Free Mock Test 100+ Free Mocks for Defence Police SI 2021 Exam Attempt Free Mock Test 100+ Free Mocks for UPSSSC 2021 Exam Attempt Free Mock Test  265, 407, 593, 829, 1121, ?
a) 1454
b) 1505
c) 1455
d) 1475
e) 1511
D✔️
The pattern is as follows:
6^3 + 7^2 = 265
7^3 + 8^2 = 407
8^3 + 9^2 = 593
9^3 + 10^2 = 829
10^3 + 11^2 = 1121
11^3 + 12^2 = 1475

Find the next term in the series.

13, 15, 20, 31, 48, ?
a) 64
b) 47
c) 71
d) 59
e) 50
C✔️
The pattern adds alternate prime numbers to the previous term:
13 + 2 = 15
15 + 5 = 20
20 + 11 = 31
31 + 17 = 48
48 + 23 = 71

6, 8, 12, 42, 160, ?
1.870
2.840
3.850
4.810
5.820
Answer – 4.810
Explanation :
6 * 1 + 2 = 8
8 * 2 – 4 = 12
12 * 3 + 6 = 42
42 * 4 – 8 = 160
160 * 5 + 10 = 810✔️

4, 6, 8, 30, ?, 570
1. 152
2. 112
3. 115
4. 175
5. 275
Answer – 2. 112✔️
Explanation :
4 * 1 + 2 = 6
6 * 2 – 4 = 8
8 * 3 + 6 = 30
30 * 4 – 8 = 112
112 * 5 + 10 = 570

5, 12, ?, 41, 87, 214
1.19
2.35
3.22
4.26
5.None of these
Answer – 3.22✔️
Explanation :
5+7 = 12
12+(7+3=10) =22
22+(10+9=19) = 41
41+(19+27=46) = 87
87+(46+81=127) = 214

14, ?, 13, 17.5, 21.75
1.10
2.12
3.12.5
4.13.25
5.None of these
Answer – 2.12✔️
Explanation :
14/2 + 5 = 12
12/2 +7 = 13
13/2 + 11= 17.5
17.5/2+13 = 21.75

15, 5, 4.5, 5.8, 7.9, ?
1.9.6
2.11.42
3.12.23
4.10.74
5.None of these
Answer – 4.10.74✔️
Explanation :
15*0.2 +2 = 5
5*0.3+3 = 4.5
4.5*0.4+4 = 5.8
5.8*0.5+5 =7.9
7.9*0.6+6 = 10.74

2, 3, 6, 14, ?, 115.5
1. 52.5
2. 47.5
3. 67.5
4. 37.5
5. 27.5
Answer – 4. 37.5✔️
Explanation :
2 * 1 + 1 = 3
3 * 1.5 + 1.5= 6
6 * 2 + 2 = 14
14 * 2.5 + 2.5 = 37.5
37.5 * 3 + 3 = 115.5

4, 6, 6, 8, 112, ?
1.540
2.580
3.550
4.570
5.520
Answer – 4.570✔️
Explanation :
4 * 1 + 2 = 6
6 * 2 – 4 = 8
8 * 3 + 6 = 30
30 * 4 – 8 = 112
112 * 5 + 10 = 570

2, ?, 8, 10, 28, 46
1.2
2.5
3.7
4.8
5.9
Answer – 1.2✔️
Explanation :
2*2 – 2 = 2
2*2 + 4 = 8
8*2 – 6 = 10

1, 3, 15, 55, ?, 899
1.275
2.227
3.265
4.283
5.255
Answer – 2.227✔️
Explanation :
1 * 4 – 1 = 3
3 * 4 + 3 = 15
15 * 4 – 5 = 55
55 * 4 + 7 = 227
227 * 4 – 9 = 899

3, 2, 14, 35, 107, ?
1.232
2.218
3.222
4.225
5.242
Answer – 3.222✔️
Explanation :
3 + 1³ – 2 = 2
2 + 2³ + 4 = 14
14 + 3³ – 6 = 35
35 + 4³ + 8 = 107
 Governmentadda Suggests ixambee Courses RBI Grade B + NABARD Grade A Course Click Here FCI AGM Technical Course Click Here FCI AGM GA Course Click Here