Solution

1. Answer:- 1

We Recommend Anujjindal.in
RBI, SEBI & NABARD Free Courses Free Combo Course Click Here
RBI, SEBI & NABARD Free Mocks Attempt Free Mock Test
RBI, SEBI & NABARD Complete Courses Get 100% Selection Course 
RBI, SEBI & NABARD Current Affairs Download Free Current Affairs Capsule

Explanation :-

First Discount= 20% of labeled price i.e. SP = 80% of Labeled Price
Second Discount= 12%  of (80% of labeled price)  i.e. Second SP = 88% of 80% of Labeled Price
Therefore
88% of 80% of labeled Price =704
Labeled Price = (704*100*100)/(88*80)
Labeled Price = Rs 1000

2. Answer:- 4

Explanation :-

Let the CP be 100
Therefore , MP=135
To gain 8%,  SP=108
Discount =135-108=27
Discount %age=(100/135)*27=20%

3.  Answer:- 3

Explanation :-

120% pf Labeled Price=2880
Labeled price =2880*100/120=2400
CP = 2400*85/100=2040

4.  Answer:- 3

Explanation :-

Discount = 15% of MP
Therefore , MP = (37.40/85)*100=44
MP of Each Article = 44/2 = Rs. 22

5.  Answer:- 3

Explanation :-

CP = 70% of Labeled Price
SP=120% of 70% of Labeled Price
120% of 70% of Labeled Price = Rs. 350
Labeled Price =(350*100*100)/(120*70)
Labeled Price=  Rs. 416.66

6.  Answer:- 4

Explanation :-

SP= 9 ( i.e. 80% of CP)
New SP (Having profit of 5%) = (9/80) * 105
=> Rs. 11.81

7.  Answer:- 4

Explanation :-

Profit = SP – CP = 2564.36 – 2400=164.36
Profit %age = (164.36*100/2400) = 6.84 % = 7% approx

8.  Answer:- 2

Explanation :-

Let’s suppose CP=100 ,
Therefore ,  SP=120
New SP after Doubling the price=120*2=240
Profit =240 – 100= 140

9.  Answer:- 3

Explanation :-

Lets suppose CP of 1 pen =Rupee 1
Therefore,
CP of 8 pens = Re 8    &    CP of 12 pens = Re12
Selling price of 8 pens = 12
Profit = SP(8 pens) – CP(8 pens)=12-8=4
Profir %age = (4/8)*100 = 50%

10.  Answer:- 4

Explanation :-

Sold Apples = 40% o total apples
Remaining Apples = 60% of total Apples
60% of total apples = 420
Total apples = (420/60)*100=700 Apples

Governmentadda Suggests ixambee Courses 
RBI Grade B + NABARD Grade A Course Click Here
FCI AGM Technical Course Click Here
FCI AGM GA Course Click Here