1. (a) 33.33%
Let B sell at 100
R will sell at 80
120% of C = 80
C= 80*100/120 = 400/6 = 66(2/3).
B-C = 33(1/3)
C is cheaper than B’s by 33(1/3)*100/100 =33.33%
2. (c) Rs. 22,500/-
Suppose his initial capital was 100.
Now, ATQ at the end of 1 year he is left with :-
100——–>150(with profit)——->75(aftr donation)
Similarly after 2nd year:-
75———-> 112.5——->56.25
3rd year:-
56.25——->84.375—–>42.1875
We Recommend Testbook APP | |
100+ Free Mocks For RRB NTPC & Group D Exam | Attempt Free Mock Test |
100+ Free Mocks for IBPS & SBI Clerk Exam | Attempt Free Mock Test |
100+ Free Mocks for SSC CGL 2021 Exam | Attempt Free Mock Test |
100+ Free Mocks for Defence Police SI 2021 Exam | Attempt Free Mock Test |
100+ Free Mocks for UPSSSC 2021 Exam | Attempt Free Mock Test |
Now, 42.1875 is the amount he is left with after 3 years
but, Given amount = 16,875
Hence, Amount he had after second year :-
42.1875/56.25 = 16875/X
X = 16875*56.25/42.1875 = 22,500
3. Total characters in report = 25*60*75.
Let the new number of pages be ‘x’.
ATQ :-
x*55*90 = 25*60*75
x= 22.72
Therefore, Her report will now require 23 pages.
Drop = 25-23 = 2
Drop% = 2*100/25 = 8%
4. (c) 15,00,000
Let total Population be 300
The, Males population will be 200
Females = 100
As the ratio never changed between males and females. therefore,
100—–>90——>81——>72.9
Now, 72.9 : 364500 : : 300: X
X = 364500*300/72.9 = 5000*300 = 15,00,000.
5. (a) 17%
Let the initial price of Raw materials be 100.
Also, Labour cost earlier was 25.
Total cost earlier = 125
Now after increase,
Raw material = 115
Also, Labour = 30% of 115 = 34.5
Total cost after increase = 115+34.5 = 149.5
So, required reduction = 149.5 – 125 = 24.5
% reduction = 24.5*100/149.5 = 16.38% or 17% approx
6. (b) 1200
ATQ :-
Pased all section = 5%
Passed None = 5%
remaining = 90%
Passed 1 section = 25% of 90% = 22.5%
Passed 4 sections = 20% of 90% = 18%
Passed 2 sections = 24.5%
Passed 3 sections = 300
But passed 3 = 100-(All+1+2+4+none)% = 100-(5+5+22.5+18+24.5) = 25%
25% = 300
100% = 300*100/25 = 1200.
7. (b) Rs. 262
18Km in 1 litre
2400km ———–2400*1/18 = 133.33 litres of petrol every month.
Increase in Expenditure = 133.33*0.07*28 = 261.33 or 262 (Approx.)
8. (d) 55440
Let the population be 100
100—->110——>110*3/4—–>(330/4)*1.05 = 86.625
Now, 100——————–>64000
86.625 = 640*86.625 = 55440.
9. (d) 45
40% conatins two or more people, therefore 60% houses will contain one people.
Now, 25% of 60% is males. therefore, females = 75% of 60%
Females% =75% of 60% = 3*60/4 = 45%
10. (e)
Let the third number be 100.
Hence, First number = 50 and
Second number = 100 – 54 = 46
Decrease = 50 – 46 = 4
Required Percentage = (4/50) x 100 = 8%
Governmentadda Suggests | ixambee Courses |
RBI Grade B + NABARD Grade A Course | Click Here |
FCI AGM Technical Course | Click Here |
FCI AGM GA Course | Click Here |