Monday , May 27 2019
Recent Post
Home / Solution to the quiz

# Solution to the quiz NABARD Grade A & B Online Course Get Course Now 150+ RRB NTPC Previous Solved Papers PDF Free Download Now RBI Grade B Complete Online Course Register Today RRB JE Free Study Material PDF Books Free Download Now RRB NTPC Free Study Material PDF Free Download Now All Exam Free Study Group (Free Videos,Pdf,Mock etc) Join Right Now

(Solution – 1-5)
Countries — ODI — T20
Pakistan — 294 — 190
Australia — 490 — 230
England — 308 — 180
Sri Lanka — 252 — 250
S. Africa — 350 — 330
New Zealand — 336 — 200
Zimbabwe — 378 — 260
WI 392 360

1. Option 1;

2.Option 5;

### Register For NABARD Grade A & B Course Click Here

#### Complete Maths Shortcut eBook > Click To Buy @99rs Only

3. Option 3;
The difference between the runs scored in ODI and T20 against:
Pakistan = 140 Australia = 260
England = 128 Sri Lanka = 2
S. Africa = 20 New Zealand = 136
Zimbabwe = 118 WI = 32
Hence, second lowest is of South Africa.

4. Option 4;

5. Option 4;

6. Option A
Required percentage = 100/270 × 100 = 37.03%

7. Option A
Speed of Train A = 1280 / 10:20 am – 5:00 pm
= 1280 / 17 hours 20 minutes
= 1280 x 3 / 52 = 73.84 kmph
Speed of train B = 1280 / 12:00 noon . 6:00 pm
= 1280/18 hours = 71.11 kmph
So, difference between the speed of train A and train B =
73.84 . 71.11 = 2.73 kmph

8. Option B
Total passengers in train A = 400 + 100 + 90 + 300 + 150 = 1040
Total passengers in train B = 300 + 150 + 270 + 50 + 100 = 870
So, required ratio = 1040 : 870 = 104 : 87

9. Option E
Total income of train A = (400 × 50) + (500 × 70) + (590 × 280) + (890 × 100) + (1040 × 120) = Rs.434000
Total income of train B = (300 × 120) + (450 × 100) + (620 × 280) + (670 × 70) + (770 × 50) = Rs.340000
So, required % = 434000 x 100 / 340000 = 127.64% of the total income of train B.

10. Option C
If the average speed of train A increases by 10% then its new speed = 73.84 × 110/100 = 81.22 kmph
Time taken by train A during the journey = 1280/81.22 = 15.75 hours = 15 hours 45 minutes
The time when the train will reach its destination = 5 pm + 15 hours 45 minutes = 8:45 am

11. Option C
A is a triangle
So, area of A = 1/2 × 16 × 12 = 96 sqm
So, cost of flooring of A = 96 × 50 = Rs.4800

12. Option A
Perimeter of B = 2 (10 + 20) = 60 m
So, cost of fencing of B = 60 × 15 = 900
Perimeter of C = 4 × 15 = 60 m
So, cost of fencing of C = 60 × 18 = Rs.1080
So, required difference = 1080 . 900 = Rs.180

13. Option D
Area of D = Base × Height
= 20 × 12 = 240 mtr sq
So, cost of flooring of D= 240 × 60 = Rs.14400
Perimeter of D = 2 (20 + 12) = 64 m
So, cost of fencing of D = 64 × 25 = Rs.1600
So, required ratio = 14400 : 1600 = 9 : 1

14. Option D
Perimeter of E = 2pr = 2 × 22/7 × 10 = 440/7 m
Cost of fencing of E = 440/7 × 22 = Rs.1382.85
Area of C = 15 * 15= 225 mtr square
So, cost of flooring of C = 225 × 40 = Rs.9000
So, required % = 1382.85 x 100 / 9000 = 15.36% of flooring cost of C.

15. Option B
Fencing cost of C = Rs.1080
Fencing cost of D = Rs.1600
Required % = 1080/1600 × 100 = 67.5%

 GovernmentAdda Recommends Ixambee Free Mock Tests NABARD Grade A & B Free All India Mock Test Attempt Today SBI PO Free All India Mock Test Attempt Now RBI Grade B Free All India Mock Test Attempt Now
 FCI Free Study Material PDF Books Free Download Now SSC JE Free Study Material PDF Books Free Download Now Download Quant Power Bank (1000+ Pages) Free Download Now Reasoning & GI Booster -Power Bank Book (1200+ Pages) Free Download Now Free Download English Power Bank Free PDF Free Download Now
error: