# Wrong Number Series Quiz For Upcoming Exams Answers

### Solutions

1.

(d ) The series is based on the following pattern:
11= 2 × 3 + 5
38= 11 × 4 – 6
197 = 38 × 5 + 7
1172 197 × 6 – 8
1172 is wrong and it should be replaced by 197 × 6 –
8 =1174

 We Recommend Testbook APP 100+ Free Mocks For RRB NTPC & Group D Exam Attempt Free Mock Test 100+ Free Mocks for IBPS & SBI Clerk Exam Attempt Free Mock Test 100+ Free Mocks for SSC CGL 2021 Exam Attempt Free Mock Test 100+ Free Mocks for Defence Police SI 2021 Exam Attempt Free Mock Test 100+ Free Mocks for UPSSSC 2021 Exam Attempt Free Mock Test  (2)
(d) The sequence is based on following pattern:
(3601/ 1 )+ 1 = 3602
(3602/ 2) + 1 = 1801 + 2 = 1803
(1803/3) + 3 = 601 + 3 = 604
(604/4) + 4 = 151 + 4 = 155 
(155/5) + 5 = 31 + 5 = 36
(36/6) + 6 = 6 + 6 =12

(3)
(5 ) The series is based on the following pattern:
487.5 – 357.5 = 130
357.5 – 247.5 = 110
247.5 – 157.5 = 90
157.5 – 87.5 = 70
87.5 – 47.5 = 
87.5 – 37.5 = 50
37.5 – 7.5 = 30
Clearly, 47.5 is the wrong number. It should be
replaced by 37.5.

(4)
(e) The pattern is :
1 × 3 – 1 = 2
2 × 3 – 2 = 4
4 × 3 – 3 = 9
9 × 3 – 4 = 23
23 × 3 – 5 = 69 – 5 = 64 
64 × 3 – 6 = 192 – 6 = 186

(5)
(d) The pattern is :
1 × 1 + 2 = 3
3 × 2 + 4 = 10
10 × 3 + 6 = 36
36 × 4 + 8 = 152
152 × 5 +10 = 770 
770 × 6 + 12 = 4632

(6)
(d) The pattern of the number series is:
1 = 1 2² = 4
33 = 27  44 = 256
55 = 3125 66 = 46656

(7)
(c) The pattern of the number series is:
1 + 2² = 1 + 4 = 5
5 + 2³ = 5 + 8 = 13
13 + 24 = 13 + 16 =29 
29 + 25 = 29 + 32 = 61
61 + 26 = 61 + 64 = 125

(8)
(a) The pattern is :
119 + 1² = 119 + 1 = 120 
120 + 3² = 120 + 9 = 129
129 + 5² = 129 + 25 = 154
154 + 7² = 154 + 49 = 203
203 + 9² = 203 + 81 = 284
284 + 11² = 284 + 121 = 405

(9)
(c) The pattern is:
150 × 2 – 1 × 10
= 300 – 10 = 290
290 × 2 – 2 × 10
= 580 – 20 = 560
560 × 2 – 3 × 10 = 1120 – 30
= 1090 
1090 × 2 – 4 × 10
= 2180 – 40 = 2140
2140 × 2 – 5 × 10
4280 – 50 = 4230

(10)
(a) The pattern is :
157.5 3.5 = 45
45 3 = 15
15 2.5 = 6
= 3
3 1.5 = 2
2 = 2 

(11)
(d) 19 + 7² = 19 + 49 = 66
68 + 6² = 68 + 36 = 104 
104 + 5² = 104 + 25 = 129
129 + 4² = 129 + 16 = 145
145 + 3² = 145 + 9 = 154

(12)
(e) The pattern of the number series is :
2 × 3 = 6
6 × 2.5 = 15
15 × 2 = 30
30 × 1.5 = 45
45 × 1 = 45 [43.5]
45 × 0.5 = 22.5

(13)
(c) The pattern is :
20 × 0.5 = 10
10 × 1 = 10 
10 × 1.5 = 15
15 × 2 = 30
30 × 2.5 = 75
75 × 3 = 225

(14)
(e) The pattern is:
29 + 1 × 8 = 27
37 – 2 × 8 = 37 – 16 = 21
21 + 3 × 8 = 21 + 24 =45 
45 – 4 × 8 = 45 – 32 = 13
13 + 5 × 8 = 13 + 40 = 53
53 – 6 × 8 = 53 – 48 = 5

(15)
(c) The pattern is :
4 + 1³ = 5
5 + 2³ = 13
13 + 3³ = 40
40 + 4³ = 104 
104 + 5³ = 229
229 + 6³ = 445

 Governmentadda Suggests ixambee Courses RBI Grade B + NABARD Grade A Course Click Here FCI AGM Technical Course Click Here FCI AGM GA Course Click Here  